Ürün Detayları
Menşe yeri: Çin
Marka adı: YM
Sertifika: High-tech Enterprise Certificate
Model numarası: YM-6565 Düz Lens UV LED Modülü
Ödeme ve Gönderim Koşulları
Min sipariş miktarı: Pazarlık etmek
Fiyat: Negotiate
Ambalaj bilgileri: karton
Teslim süresi: 7-10 iş günü
Ödeme koşulları: T/T
Yetenek temini: 100000
Ürün Adı: |
YM-6565 Düz Lens UV LED Modülü |
Güç: |
10W |
Aydınlık Boyut: |
6,5 mm * 6,5 mm |
Gerilim: |
6.5-7.5V |
Akım: |
1-1.5A |
LED çipleri: |
İsteğe bağlı (LG/ Epileds/ Seul) |
Kapsülleme işlemi: |
Yüksek sıcaklık kuvars lens paketi |
Lensin açısını görüntüle: |
180 Derece |
Garanti: |
1 Yıl |
Ürün Adı: |
YM-6565 Düz Lens UV LED Modülü |
Güç: |
10W |
Aydınlık Boyut: |
6,5 mm * 6,5 mm |
Gerilim: |
6.5-7.5V |
Akım: |
1-1.5A |
LED çipleri: |
İsteğe bağlı (LG/ Epileds/ Seul) |
Kapsülleme işlemi: |
Yüksek sıcaklık kuvars lens paketi |
Lensin açısını görüntüle: |
180 Derece |
Garanti: |
1 Yıl |
UV LED Chips 10W high power uv led module Line light source
1. Dimmable control: Output power is linearly adjustable from 0-100%
2. Vibration-insensitive: No filament structure, resistant to vibrations
3. Quiet operation: No fan or low-noise cooling system
4. Good consistency in output: Slow light intensity attenuation and high quality rate
5. No need for filters: Spectrally pure with minimal unnecessary wavelength bands
6. Suitable for 3D printing: Precise control over thin-layer curing
7. Fast curing: Curing can occur in seconds or milliseconds.
8. Complies with environmental regulations: RoHS and mercury-free certifications are easily obtained.
9. Low overall cost: Lower TCO due to power savings, reduced maintenance requirements, and high productivity.
| Product Name | UV LED Chips 10W |
| Power | 10W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 1 pcs |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 180 degree |
| Luminous Size | 6.5mm*6.5mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 6.5-7.5V |
| Current | 1-1.5A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1: What is UV LED curing?
A: Use ultraviolet LEDs to instantly harden coatings, adhesives, or inks.
Q2: How is it better than a traditional mercury lamp?
A:Energy-saving, long lifespan, mercury-free and environmentally friendly, and does not generate heat.
Q3: Which materials are suitable?
A:Plastics, glass, metals, ceramics, wood, etc.
Q4: How fast does it cure?
A:Generally 1-5 seconds, depending on the materials and formula.
Q5: How long is its lifespan?
A:LED lifespan is typically over 20,000 hours.
Q6: Do I need to use special ink/adhesive?
A:UV LED-sensitive materials must be used.
Q7: How long has the company been in this business?
A:Over 11 years of expertise in the UV LED field
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.